belka1

Polska

sobiech 500


Pokaż Sport4x4 na większej mapie

 

Wyniki 2016 przed Baja Inter Cars:

RMPST, PPRB, RPPST  

Finałowa batalia

Zaplanowana na koniec września warszawska runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (Safari) została odwołana, co wprowadziło kilka rozstrzygnięć w tabelach. Zgodnie z regulaminem, w przypadku odwołania jednej z rund, żaden z wyników nie będzie już odliczany. Baja Inter Cars ma najwyższy współczynnik 2 co oznacza, że można tu zdobyć aż 64 punkty. Zobaczmy, co zmieni się w klasyfikacjach.

 

Przede wszystkim poznaliśmy już Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej cyklu RMPST. Czeski kierowca Miroslav Zapletal zgromadził 88 punktów przewagi nad Sławomirem Wasiakiem, co sprawia, że może być już spokojny o końcowy rezultat. Jego pilot – Bartosz Momot – ma jeszcze większą przewagę. Ekipa zdobyła też najwyższy laur w grupie T1. Nie trzeba jednak martwić się o obsadę ostatniego rajdu – jak zapewnia Bartosz czesko-polski duet stanie na starcie! Za ich plecami można spodziewać się prawdziwej bitwy – na miejscach drugim i trzecim znajdzie się któryś z grona blisko 20 kierowców!

O ile w cyklu RMPST sytuacja z mistrzem klasyfikacji generalnej jest już wyjaśniona, o tyle nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia w grupie T1 mistrzostw Europy Środkowo-Wschodniej. Co prawda Miroslav Zapletal i Bartosz Momot mają dużą przewagę, ale na pierwszą lokatę w dalszym ciągu szansę ma duet Marcin Łukaszewski i Magdalena Duhanik.

 

 

Zapletal resize

  Miroslav Zapletal/Bartosz Momot T1

 

Bardzo ciekawą sytuację obserwujemy również w grupie aut zbliżonych do seryjnych (T2) – czołowych dwóch kierowców, Grzegorza Szwagrzyka i Marcina Sobiecha, dzielą zaledwie 3 punkty! Do walki może jeszcze włączyć się trzeci Robert Kufel.

W klasyfikacji grupy T2 w CEZ-ie możemy być pewni jednego: trafi on do polskiej załogi. Za wcześnie jednak, by prorokować, do której. Na czele znajduje się Grzegorz Szwagrzyk, ale na plecach musi czuć oddech co najmniej kilku załóg.

W grupie TH pierwszy jest Krzysztof Antończak, Aleksander Szandrowski ma już głównie matematyczną szansę sięgnięcia po tytuł, ale pamiętajmy, że rajdy terenowe pełne są niespodzianek – w ubiegłym roku kwestia podium mistrzostw Polski rozgrywała się do ostatnich metrów rajdu! Dokładnie taki sam układ sił w grupie TH obserwujemy w rozgrywkach CEZ.

Lukaszewski resize

  Marcin Łukaszewski/Magdalena Duhanik-Persson T1

 

Baja Inter Cars to nie tylko cykl RMPST, lecz także puchary: Baja oraz Rajdowy Puchar Polski Samochodów Terenowych. Ten pierwszy skupia motocyklistów i kierowców quadów. Na czele klasyfikacji jednośladów znajduje się Krzysztof Jarmuż, ale konkurenci nie składają broni. Zaciętą walkę obserwować będziemy na pewno w kategorii Q2 (quady napędzane na tylną oś). Przewodzący stawce Maciej Albinowski to zawodnik światowego formatu, ale drugi Adrian Janik również jest skutecznym i utytułowanym kierowcą. Za plecami czołowej dwójki czają się jeszcze Piotr Serbista i Agata Stefaniak – obydwoje również z szansami na zwycięstwo.

 

W grupie Q4 lider Andrzej Pieron będzie odpierał ataki braci Lindnerów, zaś wśród pojazdów UTV Mateusz Budziło powalczy o utrzymanie pierwszego miejsca z załogą Szymczak/Janowski.

 

Wyjaśniła się sprawa pierwszego miejsca wśród zawodników Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Zdecydowanie dominujący na tegorocznych rajdach Jacek Soboń ma nad drugą w tabeli załogą Tomasz Gołka/Filip Gołka aż 95 punktów przewagi. Jak zapewnił Jacek: „oczywiście cieszę się ogromnie z wyniku, na który ciężko pracowaliśmy cały sezon, ale stawiam też na naukę, a poza tym rajdy to głównie przyjemność. Dlatego nasze auto pojawi się na trasach w okolicy Żagania i Szprotawy”.

Sobon resize

  Jacek Soboń/Kacper Jeneralski

 

Pewne jest również, że puchar za rozgrywki w grupie S2 trafi do teamu Rajdos Ekipos. Nie wiadomo jednak czy stanie na półce braci Krzywkowskich, czy też Michała Goleniewskiego i Mateusza Króla?

Lista zgłoszeń zapełnia się w ekspresowym tempie i w Żaganiu rajdowych emocji na pewno nie zabraknie. Na zawodników czekają nowe odcinki specjalne!

 

Więcej informacji na stronie internetowej rajdu: www.bajaintercars.pl

 

 

 

Baja Inter Cars to VI (ostatnia) eliminacja cykli: Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST) oraz Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB). Rajd należy również do mistrzostw FIA CEZ Cross Country (ostatnia eliminacja) oraz Mistrzostw Republiki Czeskiej w rajdach terenowych. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 października w okolicy Żagania i Szprotawy. Rajd ma najwyższy współczynnik – 2.