belka1

Polska

 

 

mapka
Wyniki   

 

 

Zawodnicy:
Na starcie: 80 samochodów, 12 ciężarówek, 90 motocykli.

Na mecie: 74 pojazdy.

 

Zwycięzcy: 
Klasyfikacja generalna: Cyril Neveu – Yamaha.

Samochody: Alain Genestier/Joseph Terbiaut/Jean Lemordant – Range Rover V8.

 

Ciekawe auta (ekipy):

Range Rover (Jacky Privé, René Metge i Christophe Neveu)

Toyota (Team Fougerrousse, Harrewynn-Delannoy i Pichot-Vandekerkhove)

Renault 4 Sinpar (bracia Fréres Claude i Bernard Marreau)

Renault 30 TS (Georges Houél i Christian Pouchelon)

Renault KZ 11 CV (39-letni dziennikarz i poszukiwacz przygód Philippe Hayat, nauczyciel Jean-Pierre Domblides i technik Renault Gordini Daniel Nolan)

 
Trasa:

prolog Monthléry (3,6 km)
etap 1 Paris-Alger
etap 2 Alger-Tamanrasset (2370 km) w tym oes Reggane-In Salah (270 km)
etap 3 Tamanrasset-Agadez (870 km) w tym oesy: Tamanrasset-In Guezzam (373 km), Assamaka-Arlit (230 km) i Arlit-Agadez (231 km)
etap 4 Agadez-Niamey (920 km) w tym oes Tahoua-Talchot (230 km)
etap 5

Niamey-Gao (448 km – etap z neutralizacją)

 

Odpoczynek w Gao

etap 6 Gao-Bamako (1250 km) w tym oes Gao-Mopti (600 km)
etap 7 Bamako-Nioro (oes 417 km)
etap 8 Nioro-Dakar (866 km) w tym oesy: Nioro-Kayes (270 km) i
Bakel-Dakar (96 km)

 

 

“Dakar jest przygodą” – to ulubione powiedzenie organizatora Thierry Sabine doskonale oddaje ducha pierwszej edycji rajdu. Było to spełnienie marzeń (zarówno organizatora, jak i uczestników) o odkrywaniu nowych szlaków. Nie brakowało szaleńców przystępujących do rajdu w przedziwnych, często starych autach. Wiele pojazdów to zwykłe, napędzane tylko na jedną oś modele: Citroeny CX, GS i Dyane, Renault 5, Peugeot 504. Jeszcze ciekawiej prezentowały się ciężarówki: Ford Transit, UNIC, Pinzgauer, Saviem. Wśród terenówek warto wymienić Range Rovery, Fiaty Campagnola i Toyoty Land Cruiser 40. Do Dakaru podążały też Łady Nivy. Na starcie pojawiło się 7 kobiet (wszystkie na motocyklach). Warto odnotować zainteresowanie prasy. Akredytowano 20 dziennikarzy z 13 tytułów. RTL nadawało codzienne relacje w godzinach 20.30-22.00.

Prolog rozegrano w bazie wojskowej niedaleko Orleanu. Pierwszy odcinek na afrykańskiej ziemi wygrał Jacky Privé (Range Rover). Już podczas kolejnego etapu zgubił się co czwarty zawodnik. Doskonale poradziły sobie motocykle, zajmując czołowe pozycje (pierwsze auto: Peugeot 504!). Na kolejnym wiele załóg zaliczyło wypadki. Już wtedy o wynikach zadecydował maratoński odcinek (Gao-Mopti, 600 km), po którym na prowadzenie wyszedł Cyril Neveu. Nad jezioro Rose dotarła już tylko garstka. Prowadzono jedną, wspólną dla wszystkich pojazdów klasyfikację, w której zwyciężył motocyklista – Francuz Cyril Neveu. Najwyżej z aut (tuż za podium) sklasyfikowano Range Rovera Genesttiera, tuż za nim – małe Renault 4 Sinpar (wersja 4x4) braci Marreau. Najlepsza kobieta – Martine de Cortanze jadąca Hondą 250 – zajęła 19. lokatę.