belka1

Polska

 

 

 

Relacje:

Etap1, Etap2, Etap3, Etap4, Etap5, Etap6, Etap7, Etap8, Etap9, Etap10, Etap11, Etap12, Etap13

 

Zawodnicy:

Na starcie 431 ekip: 147 samochodów, 70 ciężarówek, 40 quadów, 174 motocykle.


W tym Polacy:

Samochody: Krzysztof Hołowczyc (Mini nr 309), Adam Małysz/Rafał Marton (Toyota nr 322), Marek Dąbrowski/Jacek czachor (Toyota nr 328), Martin Kaczmarski (Mini nr 332), Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (BMW nr 351), Grzegorz Czarnecki/Bartek Boba (Mitsubishi nr 415).

Ciężarówki: Darek Rodewald (mechanik w Iveco nr 501), Jarosław Kazberuk/Maciej Marton (Tatra nr 536), Grzegorz Baran/Paweł Grot/Robert Jachacy (MAN nr 544).

Quad: Rafał Sonik (Yamaha nr 252).

Motocykl: Kuba Przygoński (KTM nr 15).

 

Na mecie 205 ekip (47,6 proc.): 62 samochody, 50 ciężarówek, 15 quadów, 78 motocykli.

 

 

Zwycięzcy:

Samochody: Nani Roma (Hiszpania)/Michel Perin (Francja) – Mini All4 Racing.

Ciężarówki: Andrey Karginov (Rosja)/Andrey Mokeev (Rosja)/Igor Devyatkin (Rosja) – Kamaz 4326.

Quady: Ignacio Casale (Chile) – Yamaha Raptor 700.

Motocykle: Marc Coma (Hiszpania) – KTM 450 Rally Replica.

 

Trasa rajdu:

plan

  

Etap 1

Samochody, ciężarówki, quady, motocykle
  Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

5 stycznia, Rosario-San Luis, oes 180 km (auta)

Szybka, kręta trasa. Sensacyjne zwycięstwo Barredy wśród motocyklistów, choć walka jest  bardzo wyrównana – w 5 min zmieściło się 11 zawodników. Minimalną przewagę wśród quadów zdobywa chilijczyk Casale. Pełne zaskoczenie w kategorii aut – z potężną flotą Mini wygrywa… Carlos Sousa w chińskim Havalu. To zawodnik który regularnie odwiedza czołówkę rajdu, w swojej historii wygrał już 5 oesów. Do udanych dnia z pewnością nie zalicza jeden z faworytów Giniel de Villiers (uszkodzenie układu kierowniczego, 27. miejsce ze stratą blisko 16 min). Fatalnie wypadają amerykańskie konstrukcje – Robby Gordon (Hummer HST) i Chicherit (Chevrolet). Ciężarówki toczą wyrównaną walkę. Polacy w większości zaczynają spokojnie, Małysz walczył z awarią wycieraczek, najwięcej przygód miała Tatra prowadzona przez Jarosława Kazberuka. “Nic dobrego nie mogę powiedzieć. Silnik jest bardzo dobrej marki, ale prawdopodobnie jest jakiś problem z elektroniką – kilkadziesiąt razy gasł, a my walczyliśmy żeby go odpalić. Przy okazji blokowaliśmy trasę, także było wesoło, ale też nerwowo. Jesteśmy z tyłu stawki, ale dotarliśmy na metę o własnych siłach. Jest jeszcze czas żeby odrobić stracone pozycje” – zapowiedział kierowca. Niestety, ekipa nie wystartowała już do drugiego etapu. 

 

Etap 2

Samochody Ciężarówki Motocykle, quady
   Trasa samochodów    Trasa ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

6 stycznia, San Luis-San Rafael, oes 433 km (auta)

Szybki piaszczysty oes, druga część z wydmami, końcówka techniczna. Kolejna ciekawostka – swój pierwszy oes w życiu wygrywa Sam Sunderland. Wśród aut – trochę nudno. Peterhansel wygrywa (62. raz na Dakarze) i wychodzi na czoło. Sousa na początku oesu (33 km) ma wypadek i kończy rajd. Na drugie miejsce wskakuje Sainz pokazując potencjał buggy SMG – lekkie auto ma silnik V8 o mocy 400 KM! Za nimi siły grupuje X-Raid. Nasser trzy razy wymieniał koła, kapcia łapie też m.in. Hołowczyc. Sonik 190 km jedzie na flaku, za pomocą butelki, rurki i… własnych ust musiał przepompować benzynę. Jednak kończy etap jako 3. Fatalnie etap zaczął się dla drugiej polskiej ciężarówki, która z powodu awarii na wydmy dotarła już nocą. Świetnie jedzie Dąbrowski, nieco gorzej – Hołowczyc (wspomniane kłopoty z oponą i nawigacją). Debiutant Martin Kaczmarsk wywalczył 18. lokatę, a na trasie pomagał wyciągnąć samochód Adama Małysza, który zakopał się na wydmach. Z usterkami i problemami zmaga się ekipa Czarnecki i Boba. Ciężarówka Gerarda de Rooya (z mechanikiem Darkiem Rodewaldem) wygrywa etap i przesuwa się na czoło klasyfikacji.

 

Etap 3

Samochody, ciężarówki Motocykle, quady
   Trasa samochodów i ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

7 stycznia, San Rafael-San Juan, oes 301 km (auta)

Pierwsza część maratonu – po odcinku kierowcy nie mogą korzystać z serwisu.

Motocykliści i quadowcy wyjeżdżają na 4300, a kierowcy na 3000 m n.p.m. Polski dzień na Dakarze. Rafał Sonik wygrywa rywalizację w swojej klasie i obejmuje prowadzenie w klasyfikacji generalnej! Nie unika jednak kłopotów: “dziś był bardzo trudny nawigacyjnie odcinek i kilka razy się zgubiłem. Zepsuł mi się też metromierz, ale to co najważniejsze stało się w końcówce etapu. Przestała mi działać pompa paliwa, odpowiadająca za transport benzyny między bakami. Kiedy dojechałem do końca oesu właśnie wyparowała ostatni kropla. Zgasł silnik i już przetoczyłem się przez linię mety. Gdyby etap był kilometr dłuższy, pchałbym quada.” Z powodu wypadku, z rywalizacji wycofuje się najpoważniejszy konkurent krakowianina w walce o zwycięstwo, Argentyńczyk Marcos Patronelli.

Hołowczyc zajmuje 2. miejsce na etapie – daje się wyprzedzić tylko Naniemu Roma, który świetnie jeździł cały ubiegły sezon. Rozkręca się też Martin Kaczmarski, który zajmuje 12. miejsce. 

 

Etap 4

Samochody i ciężarówki Motocykle i quady
   Trasa samochodów i ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

8 stycznia, San Juan-Chilecito, oes 657 km (auta)

Najdłuższy odcinek (auta 657 km!) tegorocznego Dakaru. Carlos Sainz jest najszybszy – cisnął naprawdę niesamowicie! Zwycięzca 2. etapu moto Sunderland ma awarię silnika, Piotr Beaupre osiąga metę ponad 9 godzin za Carlosem Sainzem – w drugiej części odcinka ekipa ma pecha – musi wykonać ratunkowy zjazd z kamienistej skarpy. Auto grzęźnie poniżej trasy i wyciąganie go trwa ponad dwie godziny. Okazuje się że urwany jest wahacz i trzeba go naprawiać. Odcinek zatrzymuje polskiego MAN-a: “po dwóch godzinach w pełnym słońcu, trochę metodą Adama Słodowego, udało nam się przykręcić pęknięte amortyzatory. Chyba tylko po to, żeby trzy kilometry dalej urwało się mocowanie tych amortyzatorów od ramy samochodu. Tego nie jesteśmy w stanie naprawić tak, by kontynuować rajd, więc finito” – poinformował zawiedziony Jachacy. Sonik gubi się wraz z innymi. Hołowczyc łapie trzy kapcie, a ponieważ wiezie tylko dwa koła zapasowe znaczną część trasy musi pokonać na przebitej oponie. Wraz z dwoma innymi Mini w pewnym momencie myli drogę i ten błąd również kosztuje go kolejne minuty.

 

Etap 5

Samochody, ciężarówki, motocykle i quady
  Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

9 stycznia, Chilecito-Tucuman, oes 527 km (auta)

Skrócony ze względu na ekstremalne temperatury. Źle przygotowane roadbooki, niedokładnie wprowadzone zmiany oznakowania zniszczonej przez deszcze trasy, trudne do znalezienia, niemal niewidoczne waypointy i powtarzające się problemy z nawigacją – to kłopoty, które doprowadzają do protestów kierowców. Po ich uwzględnieniu organizatorzy weryfikują wyniki 5. etapu oraz klasyfikacji generalnej rajdu.

Waypointy to punkty GPS na trasie, które trzeba zaliczyć w drodze do mety. Za ominięcie każdego z nich sędziowie mają prawo nałożyć godzinę kary. Taka sankcja dotyka najlepszych kierowców, jak Carlos Sainz, Nasser Al-Attiyah, czy Robby Gordon. Każdy z nich długo krąży w poszukiwaniu niedokładnie opisanego w roadbooku miejsca, ale w końcu się poddaje. Roma odzyskuje prowadzenie, Sainz traci 2 godz. De Rooy utwierdza się na 1. miejscu. Dobre wyniki Małysza (5.) i Dąbrowskiego (6.)! Beaupre wycofuje się po  stratach na poprzednim etapie.

 

Etap 6

Samochody Ciężarówki Motocykle, quady
   Trasa samochodów    Trasa ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

10 stycznia, Tucuman-Salta, oes 424 km (auta)

Quadowcy i motocykliści ponownie przemierzali w piątek labirynty wyschniętych, rzecznych koryt, głębokie kaniony i górskie przełęcze. Samochody pojechały do Salty okrężną drogą poprzez niezwykle widokowe obszary na południowy wschód od największego miasta północnej Argentyny.

Jadąca rano ciężarówka zamykająca rajd odnajduje zwłoki motocyklisty Erica Palante – Belg jechał motorem z nr 122. Okoliczności jego śmierci bada prokurator. Palante  poprzedniego dnia odwiedził punkt poboru wody i nie zgłszał żadnych kłopotów. Kierowca po raz 11. brał udział w Dakarze. Liczył na zwycięstwo w kategorii dla amatorów.

W kategorii moto wygrywa Duclos – 8 lat po swoim zwycięstwie, jeszcze na trasie w Bamako. Peterhansel podnosi liczbę swoich zwycięstw do 63. i wyrównuje rekord należący do Vladimira Chagina.

 

Dzień przerwy

11 stycznia: dzień odpoczynku w Salta

 

Etap 7

Samochody Ciężarówki Motocykle, quady
   Trasa samochodów    Trasa ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

12 stycznia, Salta-Salta (auta)-Uyuni (motocykle), oes 533 km (auta)

Quady i motocykle wąskimi, skalistymi ścieżkami jadą do Boliwii, samochody zataczają pętlę wokół Salta. Boliwia staje się 28 krajem odwiedzonym w bogatej historii dakarowej kawalkady. Chmury uniemożliwiają start części helikopterów i odcinek dla quadów i motocykli zostake znacznie skrócony (do 104 km).

Walki o najwyższy stopień podium nie odpuszcza Barreda – Hiszpan wygrywa i odzyskuje kolejne cenne minuty do Comy. Duclos płaci cenę za otwieranie odcinka – popełnia błąd nawigacyjny (20 min straty). Rafał Sonik trochę gorzej – na prostych brakuje mu mocy, poza tym po przejeździe przez błoto zaczynają blokować się hamulce.

Równe dobre tempo Hołowczyca (5. lokata na próbie). Warunki idealne dla buggy Sainza, co “El Matador” natychmiast wykorzystuje, wygrywając próbę. Stephane Peterhansel kilka razy musi ustępować… stadom lam.

  

Etap 8

Samochody, ciężarówki Motocykle, quady
   Trasa samochodów i ciężarówek    Trasa quadów i motocykli

13 stycznia, Salta- (auta), Uyuni- (motocykle)-Calama, oes 302 km (auta)

Wyprawa przez Andy do Chile. Odcinek prowadzi głównie twardymi szutrami, więc nie ma mowy o podziwianiu widoków. To znowu kiepski czas dla Sonika, który traci kilkanaście minut. Ma trzecie niezagrożone wydaje się miejsce, ale jego aspiracje sięgają wyżej.

Klasyfikację moto wygrywa (po raz pierwszy w tym roku) Cyril Despres, ale ważniejsza jest walka za jego plecami, bo toczy się prawdopodobnie o zwycięstwo: z drugim czasem przyjeżdża Coma, z trzecim – Bort. Duclos ponownie kiepsko, tym raze z powodu awarii.

Na swoim terenie zwycięża Casale i może cieszyć się coraz pewniejszą przewagą. Kierowcy terenówek nie spieszą się, bo nikt nie chce za bardzo otwierać trasy piaszczystego IX etapu. Nani Roma jest 4 – być może to element taktyki, być może – efekt dwóch kapci. W klasie ciężkiej swój drugi oes wygrywa Karginov, otwierajac sobie drogę do końcowego sukcesu.

 

Etap 9

Samochody, ciężarówki, motocykle, quady
   Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

14 stycznia, Calama-Iquigue, oes 422 km (auta)

Bardzo piaszczysty etap na pustyni Atakama. Do mety w Iquique kierowców poprowadził bardzo efektowny i niemal pionowy zjazd po piaszczystym zboczu.

Bort przegrywa z Comą tylko niespełna 2 min, ale 15-minutowa kara za przekroczenie prędkości musi być dla niego bardzo bolesna – zdecydowanie oddala szansę na walkę o pierwsze miejsce. Casale musi zatrzymać quada na 177 km oesu (przebita opona) i jego przewaga zaczyna topnieć w oczach. Szaleńczą jazdą odrabia jednak opóźnienie i pozostaje na fotelu lidera.

Wściekle atakuje Peterhansel, na wydmach IX etapu odzyskuje ponad 11 min do Romy! W klasyfikacji generalnej traci do niego już tylko 12 min. To 64. zwycięstwo Peterhansela, dzieki czemu staje się on samodzielnym liderem pod względem liczby wygranych oesów. Broniący honoru “reszty świata” w pojedynku z Mini de Villiers ma nieco gorszy dzień (dwa “kapcie”, błędy nawigacyjne) i odstępuje kierowcom “miniaków” również trzeci stopień podium. Fatalny etap dla Sainza – na 195 km poważnie uszkadza auto i do mety dociera z dużym poślizgiem. Polacy bardzo równo i wysoko. Świetną passę utrzymuje Karginov, który odrabia aż ponad 19 min do Holendra. De Rooy początek etapu pokonuje spokojnie, później traci jeszcze czas na końcowych wydmach.

 

Etap 10

Samochody, ciężarówki, motocykle, quady
   Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

15 stycznia, Iquigue-Antofagasta, oes 631 km (auta)

Kolejny ciężki odcinek z piaskiem i piaskiem fesh-fesh. Barreda Bort nie odpuszcza i sięga po kolejne etapowe zwycięstwo. Pomogło mu w tym oglądanie śladów konkurentów startujących przed nim. Viladoms znowu się oddalił (kara 15 min za wymianę silnika), więc trudno się spodziewać, by ktoś poza Bortem lub Comą mógł wygrać ten Dakar. Zeszłoroczny zwycięzca Dakaru – Cyril Despres – może mówić o sporym pechu. Problemy techniczne na trasie, zgubiona droga i kara czasowa za ominięcie punktu kontrolnego wyeliminowała go z walki o powtórzenie sukcesu. Francuz nie zamierza jednak odpuszczać i do ostatniego kilometra walczy o jak najwyższą lokatę. Na trasie 10. etapu wziął na celownik Jakuba Przygońskiego. Jego celem było wyprzedzenie Polaka o 4 min i 40 sekund, bo pozwalało mu to przeskoczyć go w klasyfikacji generalnej. Nasz  motocyklista długo nie dawał się mistrzowi, ale ostatecznie oddał pole, przyjeżdżając na metę z 6. czasem. Przygoński utrzymał jednak 7. lokatę w klasyfikacji generalnej ze względu na zdarzenie, które miało miejsce w pierwszej części trasy. Chilijczyk Jeremias Israel Esquerre został uderzony przez samochód kibiców. Motocykliście nic poważnego się nie stało, ale motor został zniszczony i nie nadawał się do dalszej jazdy.

Kategoria quadów zdominowana jest przez zawodników z Ameryki Południowej – Chilijczyka i Urugwajczyka. Niestety okazuje się, że nie zawsze walczą oni uczciwie – zarówno Casale, jak i Lafuente oskarżani sa o przyjmowanie nieregulaminowej pomocy na trasie. Najszybszy początkowo był Husseini, ale tempa nie wytrzymał jego quad. Wygrywa  Rosjanin Siergiej Kariakin.

W klasie aut na oesie tryumfuje Nasser Al-Attiyah, ale to za jego placami dzieją się najciekawsze rzeczy: Peterhansel wściekle goni, po X etapie ma już tylko 2 min i 15 s straty do Romy. W fatalny sposób rajd kończy się dla Carlosa Sainza – w strefie neutralizacji ma wypadek i dachuje. Hołowczyc jedzie szybko, ale wiadomo że w Dakarze 2014 nie osiągnie już nazbyt dobrego wyniku, więc wspomaga kolegów z zespołu – wiezie dla nich części.

W kategorii ciężarówek też wygrywa ekipa bez szans na wygraną – to 24-letni Ales Loprais Tatrą dysponującą 920-konnym silnikiem. Ważniejsze jest jednak drugie miejsce Karginova (jego silnik ma “tylko” 850 KM), które sprawia, że Gerard de Rooy (również 24 lata!) ma już tylko niespełna 8 min przewagi.

Niebywały sukces Poland National Team – wszystkie nasze załogi są w pierwszej 10. swoich kategorii!

 

Etap 11

Samochody, ciężarówki, motocykle, quady
   Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

16 stycznia, Antofagasta-El Salvador, oes 605 km (auta)

Team orders to określenie aż za dobrze znane w świecie sportu, nie tylko motorowego. Tym razem instrukcje wydaje szefostwo zespołu Mini – chodzi o zakaz rywalizacji pomiędzy Peterhanselem a Romą. W skrajnym wypadku walka mogłaby zakończyć się usunięciem obydwu Mini ze sceny. A tak? Niemiecki zespół X-Raid ma praktycznie zaklepane całe podium. Pomimo rozgoryczenia Peterhansela obaj główni pretendeci do zwycięstwa poddali się instrukcjom, z wolniejszego tempa skorzystał Terranova odnosząc pierwsze etapowe zwycięstwo. Przewaga Romy rośnie z powrotem do 5 min i 32 s. De Villiers zajmuje 5. miejsce, ale do podium traci tylko kilkanaście minut. Z kolei bezpieczna przewaga nad szóstym Hołowczycem daje mu dobrą pozycję do atakowania na ostatnich próbach. Z dużymi kłopotami zmaga się Adam Małysz: najpierw urywa koło, a następnie palą mu się hamulce. Ekipa kończy jednak morderczy etap, choć musi pogodzić się ze spadkiem w generalce tuż za pierwszą dziesiątkę.

Barreda rozstaje się z szansami na zwycięstwo – może liczyć tylko na awarię lub wypadek konkurenta. Gwoździem do jego trumny jest upadek, w wyniku którego zniszczeniu ulegają przyrządy nawigacyjne i Barreda kończy oes “na oko”. Rafał Sonik otrzymuje “prezent” od Sergio Lafuente – przeciążony silnik nie wytrzymuje trudów walki i Polak wskakuje na drugie miejsce podium. Zmiany również w kategorii ciężkiej – Karginov wykorzystuje swoją przewagę na piasku i pewnie wygrywa, spychając De Rooya z pierwszego miejsca w generalce.

 

Etap 12

Samochody, ciężarówki, motocykle, quady
   Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

17 stycznia, El Salvador-La Serena, oes 350 km (auta)

Dzielnie walczący z Comą przez 11 etapów Joan Barreda Bort na przedostatnim etapie poniósł potężną porażkę. Wypadek i uszkodzenie kierownicy 25 km przed metą spowodowało, że starty są ogromne. Na szczęście ukończył etap, ale spadł na 7. miejsce. Z takiego obrotu sprawy cieszy się Kuba Przygoński, który tym samym awansował na 6. pozycję. Coma przyjął karę 15 min za zmianę silnika, ale jego przewaga to teraz prawie 2 godz. więc takie działanie jest w pełni uzasadnione.

Pełne zaskoczenie można było oglądać w zespole Mini – Peterhansel jakby na przekór instrukcjom wygrywa etap i uzyskuje… 26 s przewagi nad Romą. Roma początkowo ma problemy na wydmach i daje się wyprzedzić kolegom z zespołu. Peterhansel chce go puścić, ale Roma podąża za nim przez wydmy i wyprzedza tuż przed metą, jednak  wywraca to klasyfikację. Giniel De Villiers odzyskuje 4. miejsce (przed Terranovą). Przebita opona Krzysztofa Hołowczyca uniemożliwiła mu walkę o podium na tym etapie. De Rooy wygrywa etap, ale z minimalną tylko przewagą nad Karginovem.

 

Etap 13

Samochody, ciężarówki, motocykle, quady
   Wszyscy zawodnicy jechali tą samą trasą.

18 stycznia, La Serena-Valparaiso, oes 157 km (auta)

Dakar dla Hiszpanii, Polacy też zabieraj do domu istotne trofea! Po nieporozumieniu z XII etapu Peterhansel oddaje prowadzenie Romie. Tym samym Hiszpan staje się trzecim (po Auriolu i Peterhanselu) kierowcą wygrywającym najpierw na motorze a nastepnie w aucie. Bez względu na “ustawki” szefa X-Raidu Svena Quandta, bezwzględnym zwycięzcą Dakaru jest Mini All4 Racing –7 aut w pierwszej 10. i całe podium to fantastyczny wynik. Na czwartej pozycji udało się zakończyć rajd Ginielowi De Villiersowi (Toyota), kolejne nie-Mini w Top 10 to Hilux Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora (7. pozycja, najlepsi debiutanci samochodowi!) oraz chiński Haval z Lavieille za kierownicą. Nasser z pewnością żałuje X etapu, kiedy stracił sporo czasu – być może zamiast “tylko” 3. miejsca byłaby wygrana?

Na ostatnim etapie niespodzianek nie było w klasie motocykli (wygrał Marc Coma) oraz quadów (tryumf Ignacio Casale), natomiast zwycięzcę wśród ciężarówek musieli wyłowić sędziowie. W wynikach etapu De Rooy odrobił z nawiązką stratę do Karginova, ale Rosjanin został zablokowany na trasie przez Mini Chińczyka Yong Zhou i ostatecznie odliczono mu kilka minut. To wystarczyło do pierwszego zwycięstwa ekipy Karkinova. 

 

Powiązane artykuły:

Dakar 2014: fabryczny Ford Ranger

Dakar 2014 - zapowiedź

 


 

Dakar - Best of Car 2014:

 

Dakar - Best of Truck 2014:

 

Dakar - Best of Quad 2014:

 

Dakar - Best of Bike 2014: