belka1

Polska

Dakar w trzech stolicach

39. edycja Rajdu Dakar odwiedzi trzy stolice. Po starcie w Paragwaju, który po raz pierwszy będzie gościł rajd, zawodników czeka ściganie w Boliwii, a następnie w Argentynie.

 

Prawdziwi podróżnicy lubią chwalić się stemplami nowo odwiedzanych krajów w swoich paszportach. Uczestnicy Dakaru odwiedzą w 2017 roku 29. państwo w historii rajdu, którym będzie Paragwaj. Z jego stolicy - Asunción - setki pojazdów wyruszą na trasę przyszłorocznej edycji imprezy. Paragwaj poznał już wcześniej smak ścigania cross country, goszcząc rajd Desafío Guaraní. Tym razem z jego stolicy kierowcy wystartują na trasę o długości 9000 km, z których mniej więcej połowa będzie prowadziła po zupełnie nowych szlakach.

Po krótkiej wizycie w Argentynie rajd skieruje się na terytorium Boliwii, którą odwiedzi czwarty raz z rzędu. Tym razem zagości tam na dłużej. W Boliwii wytyczono aż pięć odcinków specjalnych, a kierowcy będą ścigać się wzdłuż wybrzeży słynnego jeziora Titicaca. W najwyżej położonej stolicy świata La Paz (prawie 4 000 m n.p.m.) zaplanowano dzień przerwy.

Trasa drugiej części rajdu, o bardzo zróżnicowanej charakterystyce, prowadzić będzie przez terytorium Argentyny. To państwo najdłużej gości Dakar od czasu przeprowadzki do Ameryki Południowej. Entuzjastyczni kibice sportu motorowego w tym kraju jak zawsze będą zagrzewać kierowców do walki o sekundy aż do mety w Buenos Aires. To będzie trzecia stolica odwiedzana przez uczestników Dakaru w 2017 roku, a metę rajdu wyznaczono tam po raz piąty.

dakar2017 carte resize

 

2017 Dakar: Kluczowe daty

15 maja: Otwarcie listy zgłoszeń

21-27 maja: Rajd Merzouga

15 lipca: Zamknięcie listy zgłoszeń dla motocykli i quadów

Wrzesień: Seminarium dla zawodników w Europe (Paryż)

1 listopada: Zamknięcie listy zgłoszeń

Listopad: Seminarium dla zawodników w Ameryce Płd

Środek listopada: Prezentacja trasy i listy zgłoszeń (Paryż)

Koniec listopada: Załadunek pojazdów na statek przed rejsem przez Atlantyk

Koniec grudnia: Przybycie pojazdów do Ameryki Płd.

30-31 grudnia i 1 stycznia: odbiór techniczny i administracyjny w Asunción (Paragwaj)

2-14 stycznia 2017: 39. Rajd Dakar Asunción – La Paz – Buenos Aires 

 

Dakar Tour w Europie

30 kwietnia: Portugalia

3 maja: Czechy

4 maja: Włochy

10 maja: Hiszpania

10 maja: Holandia

12 maja: Polska