belka1

Polska

Monster Jam

Czym jest Monster Jam? Wszystkim po trochu: łączy rywalizację sportową z wielkim widowiskiem. Monstery powstały w USA w latach 70. i początkowo nazywane były Bigfootami ("wielkie stopy"). Pierwszym konstruktorem był Bob Chandler. Główne zadanie monsterów polegało na zabawianiu publiczności podczas przerw w trakcie zawodów tractor pullingu. Szybko jednak okazało się, że tysiące osób chce przychodzić tylko po to, by obserwować trucki miażdżące wraki aut. Zwłaszcza, że konstrukcja monsterów szybko ewoluowała – z powolnych, ociężałych konstrukcji (początkowo normą była masa około 7,5 ton) stały się "skocznymi" i bardzo dynamicznymi pojazdami. Za oceanem to jedna z najpopularniejszych imprez gromadząca rocznie około 4 mln widzów! W ramach lokalnych zawodów ściga się tam około 300 trucków. Na pełen program startów w cyklu takim jak Monster Jam mogą jednak pozwolić sobie tylko najlepsi – taki sezon wymaga wydania około 600 tys. dolarów. 

 

Zespoły – oczywiście z Ameryki – przybywają po to, żeby pojeździć kilka minut po stadionie! Najpierw odbywają się wyścigi równoległe, podczas których auta rywalizują w systemie pucharowym – kto wygra swój bieg przechodzi dalej. Drobny błąd eliminuje z dalszej walki – decydują ułamki sekund. Już na tym etapie nie brak efektownych “ewolucji” i skoków, a na trasie przejazdu znajdują się przeszkody które należy pokonać. Ominięcie przeszkody, zjazd z trasy czy niewłaściwy najazd na nią (należy robić to równocześnie obydwoma przednimi kołami) oznacza karę w postaci kilku sekund doliczonych do czasu przejazdu. 

 

Kolejny element to freestyle – każda z ekip ma 1,5 min na zaprezentowanie programu dowolnego (plus czas dodatkowy od sędziów). W tym czasie zawodnicy wykonują efektowne skoki (o długości nawet 40 m, na wysokość… 8 m!), miażdżą ustawione na torze wraki aut. Ewolucje oceniane są przez jury: punkty dodatnie uzyskuje się za liczbę i różnorodność pokazanych "sztuczek", wysokość skoków, kręcenie bączków ("donuty") – najlepiej przy wysokiej prędkości ("cyclone donut"), podniebne przejazdy (na jednej osi). Ale można również zaminusować – za przewrotki, cofanie (chyba że w ten sposób kierowca chce uderzyć w przeszkodę) czy za słabe wykorzystanie czasu (przestoje).

Co może się podobać? Jasne reguły gry: nie trzeba być znawcą, by już po chwili wiedzieć o co tu chodzi. Stadion zazwyczaj wypełniony jest po brzegi. Dla kibiców impreza rozciąga się jednak na kilka godzin. To zasługa licznych pokazów dodatkowych – w 2011 r. we Wrocławiu mogliśmy oglądać np. fantastyczne pokazy skaczących motocykli i quadów (naprawdę dobre!), w 2014 r. w Warszawie program był nieco uboższy.

 

Przed pokazem organizowane jest Pit Party – to kilkugodzinna impreza dla całej rodziny, podczas której kierowcy monsterów rozdają autografy i prezentują samochody. To wyjątkowa okazja, by widzowie mogli z bliska przyjrzeć się bohaterom widowiska - uścisnąć dłoń kierowcom, obejrzeć trucki.

 

Regulamin monster trucków nie jest zbyt skomplikowany. Wszystkie rywalizują w tej samej klasie. Pojazdy budowane są na ramie przestrzennej i pokrywane nadwoziem z włókna szkalnego o praktycznie dowolnym kształcie. Masa auta to około 4,5 tony, szerokość – około 3,7 m, a wysokość – 3,8 m. Kierowca siedzi pośrodku kabiny, często ma też dodatkowe otwory poprawiające widocznosć toru. Silnik nie może być większy niż 9,4 l, w praktyce wszyscy korzystają z jednostki Merlin rozwijającej około 1500 KM! To zasługa m.in. mocnego doładowania i zasilania metanolem. W układzie przeniesienia napędu najczęściej znajduje się dwubiegowa skrzynia Coan.  Opony mają zewnętrzną średnicę 66 cali, czyli 168 cm! Taka opona waży około 360 kg i wykonywana jest na specjalne zamówienie w firmie Terra Tires. Na szczęście zużycie nie jest duże, przeciętny zespół potrzebuje na sezon dwóch kompletów. Zawieszenie to dwa sztywne mosty i wypełnione azotem amortyzatory (po dwa na koło). 

 

Relacja z imprezy na Stadionie Narodowym w 2014

 

Poznaj zawodników Monster Jam

 

Strona domowa ligi Monster Jam