belka1

Polska

pzm color

Nowe regulaminy: z 90 do 150 km wzrosła minimalna długość odcinków specjalnych przewidzianych dla  rund o współczynniku 1 (kalendarz na razie nie precyzuje stopnia poszczególnych rund, ale można się spodziewać, że niektóre nowe imprezy będą niezbyt długie). Jeśli organizator chce uzyskać współczynnik 2 to musi przygotować co najmniej 300 km oesów (bez zmian). Znika jednocześnie określenie rundy jako jedno- lub dwudniowej.

Ważne dla serwisów: zaostrzono wymagania odnośnie płachty serwisowej – musi być ona wykonana z materiału płynoszczelnego lub foli o minimalnej grubosci 0,5 mm. Wprowadzono też wyraźne zastrzeżenie co do norm hałasu – we wszystkich pojazdach jego dopuszczalny poziom nie moze przekroczyc 98 dB (A), mierzony pomiedzy 2500 i 3500 obr/min, zgodnie z procedura FIA.

PZM dodatkowo zastrzegł sobie możliwość zważenia auta w dowolnym momencie trwania zawodów. Trzeba dokładniej pilnować dokumentów, bo PZM może nałożyć karę za przedstawienie nieaktualnych dokumentów. Co prawda ciężarówki i tak nie biorą zbyt często udziału w imprezach, może się to jednak zmienić, jako że organizatorom zależeć będzie na wpisowym – dla klasy T4 maksymalną jego wartość podniesiono z 2500 do 5000 zł. Nieznacznie więcej mogą zapłącić też uczestnicy z klas TH i Open – 1700 zamiast 1500 zł. Zmienia się też kwota składana wraz z protestem – zamiast 2000 zł będzie to 100 proc. wysokości wpisowego. Na liście priorytetowej PZM znajdują się obecnie trzy nazwiska, to: Marek Dąbrowski, Łukasz Komornicki i Adam Małysz. W grupach TH i Open stosować można zbiorniki paliwa wykonane we własnym zakresie z metalu.

 

Aktualizacja (2014.02.28): Baja Centrum została przeniesiona z początku lipca na początek października. Nie odbędzie się na terenie wokół Bełchatowa a na poligonie w Czarnem, znanym m.in. z Transgothiki i Baja Challenge.

 

Aktualizacja (2014.07.18): Odwołano Baja Centrum – impreza miała być 5. eliminacją RMPST i 4. RPPST. Być może zawodnicy licencjonowani będą mogli rywalizować podczas rajdu Master Race.

 

 

Aktualizacja (2014.09.12): Zmianie uległ termin rajdu Master Race – impreza będąca 5. eliminacją RMPST i 4. RPPST ma się odbyć dniach 3-5 października.